Przygotowywanie posiłków wiąże się z wieloma czynnościami, w wyniku których niejednokrotnie dochodzi do zabrudzenia akcesoriów kuchennych. Jednym z najtrudniejszych do usunięcia jest przypalenie, które może okazać się trudne do usunięcia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z uporczywymi i nieestetycznie wyglądającymi przypaleniami na patelni oraz pozostałych garnkach. Przypalona patelnia – jak wyczyścić?
Jak wyczyścić przypaloną patelnię? Skuteczne porady
Czyszczenie przypaleń na patelni uzależnione jest od stopnia powstałej szkody, a także od preparatów, których używamy do zniwelowania problemu. Lekkie przypalenia możemy usunąć wodą z płynem lub sodą, jednak pamiętajmy, by robić to w delikatny sposób. W innym razie możemy nieodwracalnie uszkodzić delikatną strukturę patelni. Po zakończeniu przyrządzania potrawy warto, abyśmy odczekali do wystygnięcia patelni, a następnie dokładnie ją obejrzeli w celu sprawdzenia, powstałych na jej powierzchni zabrudzeń. Lekkie przypalenia możemy usunąć przy użyciu delikatnej gąbki z płynem, natomiast do tych nieco trudniejszych powinniśmy wykorzystać sodę oczyszczoną. Wystarczy zasypać resztki patelni sodą, by w kolejnym kroku zalać je ciepłą wodą. Tak przyrządzoną mieszankę zostawiamy na kilka lub nawet kilkanaście minut, a po upływie czasu, zmywamy przy pomocy wody oraz gąbki z płynem.
Dobrym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, jest zaopatrzenie się w dobrej jakości preparat do czyszczenia wszelkich przypaleń kuchennych. Dobrej jakości płyn w szybki oraz sprawny sposób poradzi sobie z rozpuszczeniem zabrudzeń, co pozwoli na zachowanie ich odpowiedniego stanu przez długi czas.
Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu?
Istnieje więcej domowych sposób na poradzenie sobie z uciążliwymi przypaleniami patelni, które wielokrotnie są naszą zmorą w kuchni. Większość zabrudzonych sprzętów możemy wyczyścić przy użyciu gruboziarnistej soli kuchennej, którą posypujemy powierzchnię patelni. Po odczekaniu około dwóch godzin możemy sprawnie usunąć zabrudzenia, używając do tego gąbki z płynem do mycia naczyń.
Przypaloną patelnię możemy także potraktować miksturą przygotowaną z gorącej wody oraz czterech łyżek octu. Tak namoczony sprzęt kuchenny po kilku godzinach powinien być gotowy do umycia i pozbycia się z jego powierzchni nieestetycznych przypaleń.
Kolejną ciekawą metodą jest przyrządzenie pasty z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Mieszamy około ¼ szklanki wody z ⅓ szklanki sody oraz 6 łyżkami wody utlenionej. Wszystko dokładnie razem mieszamy, a w kolejnym kroku nakładamy na patelnię i pozostawiamy na całą noc. Rano możemy usunąć miksturę i dokładnie umyć patelnię, która powinna prezentować się znacznie lepiej niż dnia poprzedniego.
Jak zapobiec przypaleniom patelni?
Wiadomo już, jak wyczyścić przypalony spód patelni. Jednak warto, abyśmy poznali skuteczne metody na zapobieganie powstawaniu przypaleń na akcesoriach kuchennych. Pozwoli to na uniknięcie poważniejszych zabrudzeń. Przede wszystkim musimy mieć kontrole nad procesem gotowania. Jeśli smażymy na patelni mięso lub przygotowujemy inną potrawę, powinniśmy co najmniej co kilka minut sprawdzać poziom wysmażenia lub przemieszać przyrządzane danie.
Pamiętajmy jednak, że są to sposoby, które nie zawsze przyniosą pożądane rezultaty, dlatego zawsze warto, byśmy mieli pod ręką produkty, które pomogą nam szybko i sprawnie pozbyć się uporczywych przypaleń. Niejednokrotnie nie mamy czasu lub zapomnimy sprawdzić, czy nasze danie się nie przypala, co skutecznie uniemożliwia uniknięcia szkód.
Czyszczenie patelni – na co zwrócić szczególną uwagę?
Zastanawiając się, jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu, musimy rozważyć błędy, jakich warto unikać, by częściowo lub całkowicie nie zniszczyć urządzenia. Podczas czyszczenia przypalonej patelni powinniśmy przykładać uwagę do kilku istotnych aspektów, które pozwolą nam na utrzymanie właściwego stanu akcesorium kuchennego. Przede wszystkim warto, abyśmy postawili na delikatne, niezbyt agresywne sposoby i preparaty, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię patelni. Co więcej, powinniśmy unikać nader silnych środków czyszczących zawierających amoniak, ponieważ nie nadają się one do czyszczenia patelni.
Nie zapominajmy również, aby nie myć powierzchni akcesorium przy zastosowaniu metalowych i drapiących zmywaków, które mogą ją porysować oraz uszkodzić jej powłokę.
Przypalona patelnia – jak wyczyścić? Podsumowanie
Czyszczenie przypalonej patelni nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jednak możemy sobie skutecznie ułatwić cały proces, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie jednego z wymienionych powyżej sposobów. Nie ukrywajmy jednak, że jednym z najlepszych rozwiązań jest zaopatrzenie się w profesjonalną piankę do czyszczenia przypaleń kuchennych. Produkt posiada wyselekcjonowane składniki, dzięki którym w sprawny sposób rozpuszcza powstałe na powierzchni urządzenia przypalenia. To skuteczne i solidne rozwiązanie, które warto, abyśmy mieli w wyposażeniu swojej kuchni.