Przy częstym gotowaniu bardzo łatwo o to, żeby na kuchennych meblach zbierał się tłuszcz i inne zanieczyszczenia będące efektem działań termicznych podejmowanych na kuchence. Z tego powodu w każdym domu nad kuchenką montowany jest okap, którego zadaniem jest wciągać gorące powietrze zawierające cząstki tłuszczu, tak by te nie osiadały w niepożądanych miejscach. Należy jednak pamiętać o tym, że z tego powodu to właśnie okap najbardziej narażony jest na zabrudzenia związane z gotowaniem, a jak wiadomo, okap najlepiej działa wtedy, gdy ma czyste filtry.
Jak wyczyścić okap w kilka minut?
Jeśli chodzi o sam filtr, to w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu jego wymiana na nowy w momencie, gdy jest już mocno zużyty. Taki zabieg wymaga zwykle zdjęcia osłonki okapu, wyjęcia starego filtra (najlepiej przez ścierkę, tak żeby nie zatłuścić sobie palców), a następnie zamontowaniu w jego miejscu nowego i ponownym założeniu kratki, Problem pojawia się w momencie, gdy okap trzeba otworzyć, żeby do tego filtra się dostać.
Filtr znajduje się wewnątrz okapu, co oznacza, że gorące powietrze unoszące się z jedzenia gotowanego na kuchence trafia najpierw w kratkę okapu, by dopiero później przejść przez filtr i zostać wciągniętym przez otwór wentylacyjny w jego wnętrzu. Z tego względu zanim zabierzemy się za wymianę filtra, trzeba najpierw zdjąć kratkę, którą warto byłoby wyczyścić, ponieważ to najpierw przez nią powietrze musi się przedostać. W tym momencie pojawia się pytanie – jak wyczyścić okap?
Zabrudzone olejem rzeczy najciężej jest umyć, o tym wie każdy, kto zostawił patelnię po gotowaniu na kuchence, by następnego dnia zabrać się do jej umycia. Często ogromne ilości płynu i gorącej wody nie są w stanie sprawić, żeby patelnia nie dawała uczucia śliskiej i klejącej się. Taka sytuacja powoduje tylko niepotrzebne zdenerwowanie, a przy okazji generuje dodatkowe koszta. Na szczęście są pewne sposoby, które mogą znacznie ułatwić życie i pozbyć się zatłuszczeń.
Przed przystąpieniem do mycia okapu należy pamiętać o tym, żeby odłączyć go od prądu. Jeżeli okap nie jest nigdzie podłączony w taki sposób, żeby dało się wyjąć wtyczkę z kontaktu, można na czas mycia wyłączyć korki. Zawsze należy pamiętać o naszym bezpieczeństwie, szczególnie, jeśli zamierzamy używać wody czyszcząc urządzenie elektryczne
Czym wyczyścić okap?
Oczywiście okap można myć tak jak naczynia, używając w tym celu ciepłej wody z odrobiną płynu, o ile robi się to dość regularnie. Wtedy na okapie nie tworzy się warstwa tłuszczu, która mogłaby utrudniać jego doczyszczenie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu okap przez dłuższy czas nie był czyszczony, na przykład w okresie świątecznym, gdzie dużo się gotuje i mało ma się czasu na inne rzeczy, wtedy warto poszukać innych sposobów.
Jednym z łatwiejszych i mniej wymagających sposobów jest zrobienie roztworu wody z octem. W takim wypadku można w części przygotowanego roztworu zamoczyć kratkę, a resztą spryskać okap i odczekać kilka minut. Po tym czasie należy porządnie wyszorować wszystko twardą stroną gąbki, a następnie wytrzeć całość, na przykład ręcznikiem papierowym. Warto pamiętać, aby nie zostawiać okapu tak, aby sam wysechł, ponieważ w ten sposób mogą pojawić się na nim plamy po occie.
Innym rozwiązaniem, do którego przyda się przedmiot codziennego użytku, który pewnie i tak mamy już w kuchni, będzie zrobienie papki z sody oczyszczonej. Tutaj wystarczy wymieszać sodę z wodą w takich proporcjach, aby powstała nam dość gęsta papka, a następnie nałożyć ją na zabrudzone miejsca za pomocą ściereczki, lekko wcierając ją w miejscu, które chcemy wyczyścić. Po tym wystarczy chwilę odczekać, najlepiej kilka minut, żeby soda zrobiła swoje, a później wyszorować nawilżoną ciepłą wodą szmatką myte miejsce, aż do zniknięcia białego osadu z sody.
Jeśli okap zrobiony jest ze stali nierdzewnej, to dobrym pomysłem na usunięcie grubszych warstw tłuszczu może się okazać oliwka dla niemowląt. Okazuje się bowiem, że płyn ten bardzo dobrze rozpuszcza tłuszcz, dzięki czemu o wiele łatwiej jest się go później pozbyć. Oliwkę najlepiej nałożyć używając do tego gąbki, która pozwoli na jej równomierne rozprowadzenie, a przy okazji sprawi, że nie będzie nam ona ściekała po ręce, gdy będziemy chcieli nałożyć ją na kuchenkę od dołu. Następnie warto na miejsca pokryte oliwką nałożyć ręczniki papierowe i spryskać je gorącą wodą, tak, żeby trzymały się okapu. Teraz wystarczy odczekać kilka minut, by następnie zdjęć ręczniki z okapu, dokładnie przetrzeć zabrudzone miejsca twardą stroną gąbki, a na końcu usunąć resztki oliwki z okapu, tym razem już suchymi ręcznikami papierowymi lub ściereczką.
Ostatnią alternatywą jest rozpuszczalnik do farby, który jest przydatny w momencie, gdy pojawia się potrzeba umycia małej, trudno dostępnej powierzchni okapu. Do tego sposobu najlepiej jest użyć pędzla, jednak warto pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia ze względu na zapach rozpuszczalnika. Przed przystąpieniem do korzystania z tego sposobu dobrze jest go najpierw wypróbować na małej powierzchni, aby upewnić się, że rozpuszczalnik nie działa niszcząco na materiał, z którego zbudowany jest okap. W szczególności tyczy się to okapów w kolorach innych niż standardowe, ponieważ mogą one zawierać inne związki barwiące, które będą źle reagować z rozpuszczalnikiem.