Jak usunąć rdzę z chromu? Sprawdź!

Jak usunąć rdzę z chromu

Elementy chromowane można spotkać niemal wszędzie. Z tego metalu wykonuje się ramy rowerów, można je także znaleźć w starszych modelach samochodów oraz motocykli, w których ramy lusterek również były zwykle wykonywane z chromu. Jednak z takimi elementami można spotkać się także w domu. Chromowane krany w zlewach czy umywalkach lub inne elementy spotykane w łazience pokrywane są warstwą chromu. Niestety, materiał ten ma tendencje do dosyć szybkiego rdzewienia. Jest to szczególnie zauważalne w pomieszczeniach, gdzie występuje wilgoć, a chromowane elementy są narażone na kontakt z wodą. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, jak usunąć rdzę z chromowanej powierzchni.

Jak usunąć rdzę z chromu domowymi sposobami?

W przypadku mniejszej rdzy warto sięgnąć po domowe środki, które powinny poradzić sobie z rdzą na chromowanych elementach. Warto jednak pamiętać, że często stanowią tylko środki zaradcze i warto sięgnąć po specjalistyczne substancje, które poradzą sobie znacznie lepiej. Środki, które mogą pomóc w usuwaniu rdzy z chromu, można znaleźć w każdej kuchni. Ponadto ich używanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia oraz bezpieczeństwa domowników. Ważne jest jednak, żeby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, uszkodzoną powierzchnię dokładnie oczyścić z brudu oraz kurzu. Dzięki temu pozbywanie się rdzy będzie dużo bardziej skuteczne i szybki.

Czyszczenie chromu z rdzy przy użyciu octu winnego jest prostą i często skuteczną metodą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skoncentrowana esencja octu winnego jest bardzo agresywna i może uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Substancję należy jedynie wlać do pojemnika i umieścić w nim zardzewiały przedmiot. Jeżeli jednak jego gabaryty są większe, warstwę octu należy rozprowadzić po zardzewiałej powierzchni. Ważne jest, aby proces ten wykonywać przy otwartych oknach i działającej klimatyzacji, bowiem opary octu winnego mogą podrażniać drogi oddechowe. Rdza powinna zniknąć po upływie 3-8 godzin, w zależności od tego, jak gruba jest warstwa rdzy.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić rdzę z chromu, bardzo często można trafić na kwas cytrynowy. Metoda ta wygląda bardzo analogicznie jak w przypadku octu winnego. Kwas zawarty w cytrynie powoduje, że warstwa rdzy rozpuszcza się, a czyszczony przedmiot wygląda niemal jak nowy. Wystarczy jedynie rozpuścić kwasek w niewielkiej ilości wody, a powstały w ten sposób kleik rozprowadza się na uszkodzonej powierzchni. Po upływie kilku godzin należy zmyć warstwę kwasu przy użyciu gąbeczki lub ścierki. W przypadku, gdy na chromie nadal będą widoczne ślady rdzy, zabieg należy powtarzać do skutku.

Bardzo skutecznym sposobem na usuwanie rdzy z powierzchni chromowanych jest zastosowanie folii aluminiowej. Jej zastosowanie pozwala skutecznie oczyścić czyszczoną powierzchnię z tlenków. Folia aluminiowa jest miękka i delikatna w dotyku. Nie rysuje czyszczonej powierzchni chromowanej i jednocześnie skutecznie usuwa nagromadzoną warstwę rdzy. Folię aluminiową wystarczy podzielić na kilka pasków, o długość od 7 do 10 cm. Następnie czyszczoną powierzchnię należy nawilżyć wodą. Przygotowanymi wcześniej kawałkami folii trzeba niezbyt mocno nacierać zardzewiałe miejsce do momentu, aż pojawi się połysk. W razie potrzeby należy wziąć kolejny kawałek folii i powtórzyć zabieg. Po zakończonym czyszczeniu należy spłukać chromowany przedmiot wodą, zmywając usuniętą rdzę. Metoda ta jest całkowicie bezpieczne, bowiem podczas czyszczenia nie powstają żadne szkodliwe substancje chemiczne.

Czym usunąć rdzę z chromu? — specjalistyczne środki

W przypadku pojawienia się rdzy na chromowanych powierzchniach warto sięgnąć po specjalistyczne środki. Dzięki temu użytkownik będzie miał pewność, że usuwanie rdzy będzie niemal w stu procentach skuteczne. Bardzo dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po środek Odkamieniający As. Dzięki niemu można pozbyć się nie tylko rdzy z armatury łazienkowej. Środek ten skutecznie radzi sobie również ze śladami mydła, kamieniem oraz osadami z wody. Jest to płyn o bardzo niskiej wartości pH 2. Dzięki temu skutecznie radzi sobie z rdzawymi śladami powstającymi na chromowanych powierzchniach. Jest on niezwykle skuteczny. Przywraca połysk czyszczonym powierzchniom, jednocześnie pozostawiając przyjemny zapach.

Innym środkiem, który jest niezwykle skuteczny w walce z rdzą na chromowanych powierzchniach, jest płyn na kamień i rdzę – Kamień Klasyk. Ten niezwykle skuteczny koncentrat pomaga w walce z kamieniem oraz rdzą, które pojawiają się w łazience. Usuwanie rdzy z chromu przy użyciu tego preparatu jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie nałożyć go na zardzewiałą powierzchnię, a następnie pozostawić na niej na okres od 3 do 10 minut. Kamień Klasyk to innowacyjna formuła powstała w oparciu o najwyższej jakości składniki. Poza usuwaniem rdzy oraz kamienia doskonale radzi sobie ze złogami wapiennymi, resztkami mydła czy śladami po wodzie. Dzięki temu preparatowi można w bardzo szybki i skuteczny sposób usunąć rdzę ze zlewu czy z prysznicowej baterii.

Więcej wpisów

Nasze produkty: