Toaleta jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu i wielu innych lokalach. Jest przestrzenią o podwyższonym rygorze sanitarnym, ze względu na obecność różnych zarazków. Okazuje się, że nawet w wyczyszczonym pomieszczeniu może panować niezbyt przyjemny zapach, który zwykle wydobywa się z sedesu. Warto zadbać o komfort użytkowników tej przestrzeni, dlatego z niniejszego artykułu można się dowiedzieć, jak usunąć nieprzyjemny zapach z toalety.
Niemal każdy był w sytuacji, która wiązała się z obecnością w nieprzyjemnie pachnącej toalecie. Tym gorzej, jeśli sprawa dotyczy naszego mieszkania, domu czy biura. Może się wydawać, że pomieszczenie nie jest dostatecznie dobrze czyszczone i oczywiście w pewnym stopniu to prawda, jednak np. nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej wcale nie musi oznaczać, że nie przyłożyło się do sprzątania toalety.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z toalety?
Może się okazać, że nieprzyjemny zapach dotyczy nie muszli klozetowej, a na przykład umywalki czy prysznica. W każdym przypadku należy sprawdzić odpływ, ponieważ to zapewne z niego wydobywa się ów zapach. Dobrze sprawdzą się preparaty do udrażniania rur, które mogą skutecznie pozbyć się nieczystości na swojej drodze. Jednak nadal w większości przypadków “winnym” tej sytuacji jest sedes. Więc jak usunąć nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej?
Brzydki zapach z toalety – jak usunąć nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej?
Nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej może mieć różne przyczyny. Często dobrym przykładem są domki letniskowe, które odwiedzamy tylko w sezonie letnim. Kiedy nie spłukujemy wody w sedesie przez dłuższy czas, ta wyparowuje z kolanka, co odblokowuje drogę do rur ściekowych i tym samym – ich zapachu. W takiej sytuacji warto dobrze wywietrzyć pomieszczenie i kilka, kilkanaście razy spłukać wodę.
W wielu przypadkach zanieczyszczenia znajdują się w miejscach słabo dostępnych. Warto wiedzieć, że przez styczność muszli klozetowej z nieczystościami dochodzi często do namnażania się bakterii. Są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dodatkowo mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu z toalety. W takiej sytuacji najlepiej zastosować żrący preparat do czyszczenia powierzchni łazienkowych. Jeśli to nie pomoże, można wymienić przyłącze kanalizacyjne, które posiada zgięty i karbowany kształt, a w takich nierównościach odkładają się powodujące przykry zapach bakterie.
W niektórych przypadkach rury nie są dostatecznie drożne. W takiej sytuacji należy przelać toaletę dużym strumieniem wody, najlepiej z dodatkiem detergentu. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze standardowego przepychacza. Jeśli odetkanie się uda, należy ponownie przelać sedes sporą ilością wody, na przykład z wiadra.
Co jeszcze może być problemem. Niestety, przez wieloletnie oraz regularne stosowanie urządzeń sanitarnych, może dojść do uszkodzeń instalacji, takich jak na przykład pęknięcia rur, co umożliwia gazom kanalizacyjnym dostanie się do pomieszczenia. Może to być także rozszczelnienie między rurociągiem a toaletą.
Kolejnym problemem może być uszkodzenie odpowietrznika, nazywanego też pionem kanalizacyjnym. Jeśli jest zatkany, w kanalizacji powstają śmierdzące gazy, powodując nieprzyjemne zapachy w toalecie. Dobrym rozwiązaniem w tym kontekście jest wezwanie hydraulika.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z toalety? Wezwanie hydraulika
W pomieszczeniu dalej śmierdzi? Jak usunąć nieprzyjemny zapach z toalety, nie znając powodu jego występowania? W takiej sytuacji warto skontaktować się z hydraulikiem. Kiedy nie zna się konkretnej przyczyny problemu, może się okazać, że na jej poszukiwaniach straci się sporo czasu, a w niektórych przypadkach wcale się jej nie odnajdzie lub diagnoza nie będzie do końca właściwa. Specjalista natomiast na co dzień ma do czynienia z podobnymi usterkami, dlatego szybko dokona rzetelnych oględzin i w krótkim czasie oraz przede wszystkim profesjonalnie – usunie kłopot.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej – profilaktyka
Przed nieprzyjemnym zapachem można się w wielu sytuacjach zabezpieczyć poprzez profilaktykę. Dlatego istotne jest regularne czyszczenie toalety, zwłaszcza w miejscach trudniej dostępnych, takich jak spód deski, część przytwierdzająca deskę do sedesu, zgięcie muszli klozetowej czy zbiornik na wodę. Warto wiedzieć, że we wspomnianym zbiorniku mogą rozwijać się glony, które w niektórych sytuacjach będą emitowały także nieprzyjemny zapach.
Żeby ustrzec się przed nieprzyjemnym zapachem z muszli klozetowej, można również stosować kostki toaletowe. Są skuteczniejsze od żelu przyklejanego do sedesu. Efektywnie usuwają bakterie i emitują przyjemny zapach – to kompleksowe działania, ponieważ wspomnieliśmy wcześniej o tym, że rozwijające się bakterie są jednym z powodów powstania nieprzyjemnego zapachu.
Warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych detergentów, które posiadają odpowiednią renomę i cieszą się dobrymi opiniami za skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania.