Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej?

Kabina prysznica to miejsce, które jest szczególnie narażone na powstawanie zanieczyszczeń. Jej czyszczenie zwykle nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków i wiąże się z długim, mozolnym szorowaniem oraz kupnem przeróżnych detergentów. Woda, której nie wyciera się po każdej kąpieli, stanowi idealne środowisko dla powstawania grzybów i bakterii, które obniżają estetykę kabiny oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Jednak szczególnie nieprzyjemnym i trudnym zadaniem jest usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej. Osad ten powstaje na skutek działania twardej wody, która zawiera w sobie minerały oraz metale ciężkie, które mogą osadzać się na kabinie oraz na szkle. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej?

Jak pozbyć się kamienia z prysznica?

W przypadku dbania o porządek w kabinie prysznicowej idealnie sprawdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zadbać więc o to, by po każdej kąpieli spłukiwać ścianki kabiny prysznicowej wodą. Pozwoli to na usunięcie zacieków z twardej wody i zmniejszy poziom narastającego kamienia. W przypadku kabiny prysznicowej bardzo ważna jest także systematyczność. Regularne spłukiwanie kabiny pozwoli na uniknięcie powstania dużej ilości kamienia.

Aby cieszyć się czystą oraz estetyczną kabiną prysznicową, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki i detergenty. Jednak często popełnianym błędem jest kupowanie przypadkowych środków oraz sugerowanie się ceną. Ważnej jest, aby nie wybierać detergentów zawierających mikrogranulki. Zawierają one bowiem cząsteczki, które mogą nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię szkła. Warto postawić na delikatne mleczka, spraye oraz domowe sposoby  na usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej. Bardzo istotny jest również dobór narzędzi, które ułatwiają cały proces. Warto tu postawić na ściereczki z mikrofibry oraz delikatne, gumowe ściągaczki do wody, które nie uszkodzą delikatnej, szklanej powierzchni.

Jak pozbyć się kamienia z szyby prysznicowej?

Szyba prysznicowa to miejsce, które jest najbardziej narażone na powstawanie nieprzyjemnych osadów. Obniżają one znacznie estetykę kabiny oraz całego pomieszczenia. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak pozbyć się kamienia z szyby prysznicowej. Bez względu na to, czy ścianki są wykonane ze szkła hartowanego, czy z plastiku, warto zaopatrzyć się w skuteczne środki i detergenty chemiczne. Na działanie mikrogranulek, zwartych w niektórych detergentach, szczególnie narażone są powierzchnie szklane, na których mogą pojawiać się zarysowania, które znacznie obniżają estetykę kabiny prysznicowej. Warto więc sięgnąć po delikatne spraye oraz mleczka, a także delikatne ściereczki i gąbeczki, które nie uszkodzą powierzchni szkła. Wiele środków, które można spotkać na sklepowych półkach, zawiera w swoim składzie m.in. kwas chlorowodorowy. Mimo jego doskonałej skuteczności, ma on bardzo szkodliwy wpływ na układ immunologiczny oraz oddechowy człowieka. Przed zakupem jakiegokolwiek detergentu warto więc dokładnie przeczytać etykietę.

Jeszcze przed urządzeniem łazienki warto pomyśleć o wyborze kabiny z powłoką hydrofobową. Dzięki temu usuwanie osadów nie będzie tak uciążliwe i będzie trzeba robić to dużo rzadziej. Powłoka ta powoduje bowiem perlenie się wody. Nie osadza się ona na ściankach, tylko spływa w dół, zabierając ze sobą wszystkie niechciane zanieczyszczenia. Nie sprawi to oczywiście, że szorowanie kabiny przejdzie do przeszłości, ale znacząco ułatwi ten proces. Ponadto do czyszczenia powłoki hydrofobowej nie jest potrzebna silna i droga chemia, co sprawi, że sama czynność stanie się dużo łatwiejsza.

Usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej — Domowe sposoby

Korzystanie z domowych sposobów to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Kupowanie drogich środków chemicznych czy pokrywanie szyby warstwą hydrofobową może odejść do przeszłości, dzięki użyciu substancji oraz środków, które można znaleźć w każdym domu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest użycie octu oraz sody. Wystarczy przygotować do spryskiwacza mieszankę octu oraz wody w stosunku 1:1. Następnie środek należy rozprowadzić na powierzchni szkła i odczekać dziesięć minut. Po tym czasie wszystko trzeba spłukać wodą i przetrzeć do sucha. Mieszanka octu i wody to skuteczny sposób na poradzenie sobie z osadami z mydła oraz kamieniem. Na grzyby oraz bakterie najlepiej sprawdzi się z kolei mieszanka wody utlenionej oraz sody. Tak przygotowaną miksturę należy rozprowadzić na zabrudzony obszar i postępować analogicznie, jak w przypadku octu i wody. Do czyszczenia kabiny prysznicowej można także wykorzystać kwasek cytrynowy oraz białe wino.

Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej — Podsumowanie

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie musi być wcale czynnością uciążliwą i skomplikowaną. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie środki. Dużym ułatwieniem może być też wykorzystanie produktów, które znajdują się w każdym domu. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Więcej wpisów

Nasze produkty: